کد خبر : 142تاریخ ثبت : 1395/3/1 13:41:41
توقف توسعه در کشور بخاطر نداشتن پیوست فرهنگی است + تصاویر

آیت الله صفایی بوشهری در کارگاه پیوست نگاری فرهنگی ویژه بسیج اساتید:
توقف توسعه در کشور بخاطر نداشتن پیوست فرهنگی است + تصاویر

به گزارش روابط عمومي دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، حضرت آیت الله صفایی بوشهری در کارگاه پیوست نگاری فرهنگی ویژه بسیج اساتید در دانشگاه فرهنگیان بوشهر، با بیان اینکه نیاز به مقوله فرهنگی در توسعه و پیشرفت همواره یکی از سئوالات و دغدغه های تئوریسین ها بوده است، فرمودند: در این زمینه دو نظریه مطرح بوده که یکی اینکه توسعه و پیشرفت در منظومه خود تنها نیازمند آیتم ها و شاخصه های امور صنعتی و اگر بخواهد فوق العاده توسعه پیدا کند، امور اجتماعی است.

ایشان تصریح نمودند: دومین نظریه این است که توسعه باید در بستر فرهنگ باشد و اگر توسعه منهای فرهنگ باشد قطعا این توسعه تبدیل به ایستایی سپس میرایی خواهد شد.


توسعه و پیشرفت بدون نگاه فرهنگی مقدور نیست
حضرت آیت الله صفایی بوشهری افزودند: اندیشمندان جهانی در شرایط کنونی با عقلانیت استقرایی به این نتیجه رسیده اند که اساسا توسعه و پیشرفت بدون نگاه فرهنگی مقدور نیست.


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر اظهار داشتند: در آغاز مشروطه در ایران این نگاه وجود داشت که ما باید تماماً غربی شویم و توسعه و پیشرفت بدون فرهنگ باشد این خود یک فرهنگ است که منجر به استبداد شد.
حضرت آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه هم اینک در غرب در عرصه توسعه و پیشرفت دچار یک بحران شده اند، اظهار داشتند: در غرب در تمامی شاخصه های توسعه به رشد فوق روز رسیده اند اما می بینند که آن شاخصه و علم در خدمت اموری قرار گرفته که بنیان های خانواده و نظام اجتماعی را از بین می برد.


ایشان ادامه دادند: به همین خاطر جهان غرب به این نتیجه رسیده اند که در شرایط کنونی که باید توسعه و پیشرفت در یک قالب فرهنگی باشد.


پیوست نگاری فرهنگی مایه حیات الهی تمامی پدیده هاست
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به نگاه اسلامی به پیوست فرهنگی در عرصه توسعه و پیشرفت، گفتند: از دیدگاه اسلام هر پروژه به صورت کلی یا جزیی، باید مبدأ طراحی دینی داشته باشد، در بستر دینی اجرا شود و مقصد دینی داشته باشد.


ایشان توسعه و پیشرفت بدون فرهنگ دینی را به معنای بی حیاتی پدیده دانسته و بیان داشتند: پیوست نگاری فرهنگی مایه حیات الهی تمامی پدیده ها می شود.


پیوست فرهنگی متن و اساس توسعه و پیشرفت است
حضرت آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه پیوست فرهنگی یعنی ضمانت جهت توسعه و پیشرفت جامع علم و فنآوری ها، افزودند: اگر پیوست فرهنگی نباشد تمام توسعه و پیشرفت به سمت تحقیر انسان، جدایی انسان از راستای عبودیت الهی و کرامت انسانی گام بر می دارد.


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه تمامی برنامه هایی که خداوند در قرآن ارائه می کند دارای یک نگاه فرهنگی است، تصریح نمودند: تعبیر پیوست فرهنگی به معنای این نیست که یک برنامه توسعه و پیشرفت به عنوان اصل نوشته شود و سپس یک پیوست فرهنگی ضمیمه آن شود بلکه پیوست فرهنگی متن و اساس توسعه و پیشرفت است.


در مراکز مهم فرهنگی کشور به پیوست نگاری فرهنگی توجه نمی شود
ایشان با بیان اینکه تلاش های واقعاً جدی در این زمینه صورت گرفته اما متأسفانه تاکنون معنای پیوست فرهنگی در ایران محرز نشده، افزودند: علت آن این است یا این نگاه نهادینه نشده یا ایمان به آن نبوده یا آثار مخرب عدم وجود پیوست فرهنگی درک نشده است.


حضرت آیت الله صفایی بوشهری ادامه دادند: شورای عالی انقلاب فرهنگی حتی در این زمینه ابلاغیه داشته اما متأسفانه در مراکز مهم فرهنگی کشور نگاهی به این امر نشده است.


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر اظهار داشتند: اگر نگاه و پیوست فرهنگی، برنامه ریزی، مدیریت و نظارت با نگاه فرهنگی در جامعه وجود داشت و دانش بنیان در این امور ورود پیدا می شد هم اکنون بسیاری از معضلات اجتماعی و حتی اقتصادی و صنعتی را نداشتیم.


ایشان علت پسرفت و توقف شوروی در عرصه صنعت را دچار شدن به افسردگی صنعتی دانسته و اظهار داشتند: توسعه و پیشرفت اگر در منظومه فرهنگی قرار نگیرد قطعاً توسعه دچار نوعی افسردگی خواهد شد.


نبود پیوست فرهنگی در توسعه و پیشرفت، باعث ایجاد بحران می شود
حضرت آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه مقام معظم رهبری سال هاست که مقوله پیوست نگاری فرهنگی و مهندسی فرهنگی را مطرح کرده اند، خاطر نشان نمودند: اگر پیوست نگاری فرهنگی نباشد قطعاً توسعه و پیشرفت دچار بحران می شود کما اینکه هم اینک مشاهد می کنیم.


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر همچنین اظهار داشتند: اگر در تمامی زمینه ها پیوست نگاری فرهنگی وجود داشته باشد اختلاس، رشوه، تخریب، توطئه و فتنه وجود نخواهد داشت و بستر توسعه و پیشرفت در مسیر تکریم مردم قرار خواهد گرفت.


ایشان توسعه بدون پیوست فرهنگی را معنای ماشینیزم و یک ارتباط خشک دانستند و افزودند: نبود پیوست فرهنگی تمام شاخصه های توسعه را به هم می زند.


نقشه جامع فرهنگی کشور نوشته شود

حضرت آیت الله صفایی بوشهری در ادامه تأکید نمودند: نگارش نقشه جامع فرهنگی کشور و پیوست نگاری فرهنگی برای تمامی پروژه های در آستانه اجرا و حتی پروژه هایی که تا 50 سال آینده نیاز داریم، باید هم اکنون نوشته شد.


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر همچنین گفتند: مقام معظم رهبری بارها در رابطه با پیوست نگاری فرهنگی تأکید کرده اند اما متأسفانه مسئولان ما خیلی با این فکر فاصله دارند.


خانواده ها نیز باید دارای پیوست فرهنگی باشند
ایشان در بخش دیگر از بیانات خود اظهار داشتند: پیوست فرهنگی تنها مختص صنعت نیست و حتی خانواده های نیز باید دارای نگاه و پیوست فرهنگی باشند.


حضرت آیت الله صفایی بوشهری در همین رابطه بیان داشتند: انسان یک پدیده کوچک است که منشأ تمامی تحولات اجتماعی و جهانی است و ضروری که این پدیده دارای نگاه فرهنگی در خانواده باشد.


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در ادامه با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنان (علیه السلام) افزودند: جامعه ای که پیوست فرهنگی نداشته باشد به سمت شعار « دیگران برای من، من برای خودم» می رود،  در حالی که امام علی (علیه السلام) دقیقا مقابل آن را می گویند: «تو برای دیگران و دیگران برای تو».


توقف توسعه در کشور بخاطر نداشتن پیوست فرهنگی است
ایشان یکی از علت های اجرایی نشدن پیوست فرهنگی در کشور را عدم ایمان و دانش عنوان نموده و اظهار داشتند: متأسفانه مسئولان ما دانش این کار را ندارند و اگر هم داشته باشند ایمان به این کار ندارند.
حضرت آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه علت توقف توسعه در کشور بخاطر نداشتن پیوست فرهنگی است، گفتند: اگر جامعه ای مدیریت، طراحی، برنامه ریزی، نظارت و بازتولید آن در کهکشان و منظومه فرهنگی نباشد قطعا دچار انحراف خواهد شد.


نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر تأکید نمودند: اگر جامعه ما می خواهد نجات پیدا کند و در تمامی عرصه ها رشد و کمال پیدا کند باید پیوست فرهنگی داشته باشد.


جلسه کلان پیوست نگاری فرهنگی ایران در بوشهر برگزار خواهد شد
ایشان در پایان با بلیان اینکه استان بوشهر از سال 90 به طور جدی در این زمینه ورود و برنامه ریزی کرده است، افزودند: در استان بوشهر بخاطر سابقه، تجربه و دانشی که در رابطه با پیوست نگاری فرهنگی وجود دارد، جلسه کلان پیوست نگاری فرهنگی ایران در بهمن ماه سال جاری در استان برگزار خواهد شد و این یک فرصت برای استان بوشهر است.

انتهای پیام/

گزارش تصویری
اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه