کد خبر : 36تاریخ ثبت : 1393/11/21 20:47:23
حوزه شایسه وکار آمد بر مبنای فقه حکومتی

حوزه شایسه وکار آمد بر مبنای فقه حکومتی

عنوان مقاله: حوزه شایسته و کارآمد بر مبنای فقه حکومتی
تعداد صفحه:4
نویسنده:حضرت آیت الله صفایی بوشهری

بسم الله الرحمن الرحیم

مقدمه:

حوزه علمیه سرچشمه فیاض معرفت اسلامی، هدایت و بصیرت همه‌جانبه مورد نیاز انسانی در طریق عبودیت الهی است. حوزه ماه فروزان تابش اسلام راستین برگرفته از خورشید بی‌غروب قرآن و مکتب معصومان (علیهم‌السلام) در آسمان تاریک انحطاط، تحریف و ابتذال جامعه جهانی است، و حوزه، محل طلوع ستارگان درخشان علم، اخلاق و تولیدگران دانش دینی و هدایت انسانی و دفاع مقدس فرهنگی و اسلامی است.

حوزه، میراث دار دین و دین‌پژوهان و حافظ تراث علمی فرزانگان حوزه ای در تاریخ پرفراز و نشیب مدینه النور حوزه‌های علمیه است، به همین جهت همواره در تاریخ حیات حوزه‌های دینی، تهاجم پیدا و پنهان بسیاری از درون و بیرون از جغرافیای سرزمین‌های اسلامی به این نهاد مقدس ملاحظه شده است و گاهی نیز با سوء تدبیر و مدیریت ناکارآمد، حوزه‌های مقدس به ایستایی و سپس دچار میرایی در عرصه‌های حفظ میراث گذشتگان، تولید معرفت، معماری نخبگان و هدایت و بصیرت دینی و دفاع فرهنگی شده‌اند.

هم‌اینک با ظهور انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و احیای مجدد فضای ارائه جهانی معارف راستین اسلامی و نظام سیاسی بر مبنای فقه حکومتی تحقق یافته است، حوزه مقدس علمیه،با نگاه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دامت برکاته العالیه ) مرکز عقل و اساس طراحی نظری در تمامی ابعاد نظام اسلامی و منبع اصیل تولید نخبگان عرصه اجرا می‌باشد.

بی‌تردید جدایی حوزه از نظام موجب زیان‌های جبران‌ناپذیری است که بر کسی پوشیده نیست، به همین جهت مرقومه‌ای در مقوله حوزه شایسته و کارآمد بر مبنای فقه حکومتی ارائه می‌شود، امید است مرضی خدا و حضرت بقیه‌الله الاعظم (روحی فداه) باشد.

دانلود مقاله