کد خبر : 49تاریخ ثبت : 1394/3/29 17:24:15
ماه همیشه بدر

ماه همیشه بدر

بسم الله الرحمن الرحیم

شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن

 ماه مبارک رمضان ماه رحمت و مغفرت و آمرزش است. ماهی است که آدمی خود را در زلال ساعات و دقایقش تطهیر نموده و از دریای بی‌کران رحمت پروردگار سیراب می‌گردد و در محضر خداوند از کلام خدا می‌گوید تا لسان گنه کرده‌اش از آتشی که خود افروخته است خاموش  و سرد گشته و اعضاء و جوارح به خطا رفته‌اش در تمام یازده ماه زندگی یک ساله‌اش در زمزم آیات خداوندی و فضای سراسر نور و پاکی و دوستی شستشو یابد.

از عظمت و بزرگی این ماه چگونه سمند سخن راند که این لسان قاصر و الکن تنها به معصیت خدا کلمات را یک به یک در دهان خویش پی‌کرده، و پرده‌های حیا را دریده است. آری بهتر و خوشتر آنست که در ماه خدا از کلام حبیب خدا بگوییم و بشنویم آنچه را که تا به امروز نشنیده انگاشته و به نسیان سپرده‌ایم.   

رسول خدا و حبیب إالهـ اینچنین می‌فرمایند:

«که ای مردم ! ماه خدا با بركت و رحمت و بخشش گناهان نزدیك است ؛ ماهى كه نزد خدا برترین ماه‌ها، روزهایش برترین روزها، شبهایش بهترین شبها و ساعت‌هاى آن بهترین ساعت‌هاست ؛ ماهى است كه در آن به میهمانى خدا دعوت شده و شما را در این ماه از كسانى قرار داده‌اند كه شایسته كرامت خدا هستند. نفس كشیدن شما در آن تسبیح و خوابیدنتان در آن عبادت و عمل شما در آن مقبول و دعاى شما در آن مستجاب است . پس با نیت‌هایى راست، و دلهایى پاك از خدا بخواهید شما را موفق به روزه اش ، و خواندن كتابش نماید. چراکه بدبخت كسى است كه از آمرزش خدا در این ماه بزرگ محروم شود.

 با تشنگى و گرسنگى خود در آن ، گرسنگى و تشنگى روز قیامت را بیاد آورید. به فقیران خود صدقه بدهید؛ بزرگان خود را در آن احترام كنید؛ كوچكترها را مورد رحمت خود قرار دهید و صله رحم بجا آورید. زبانهاى خود را حفظ كرده ، دیدگان خود را از آنچه نگاه به آن حلال نیست و گوشهاى خود را از آنچه گوش دادن به آن حلال نیست نگهدارید. با یتیمان مردم مهربانى كنید تا با یتیمان شما مهربانى شود. به درگاه خداوند از گناهان خود توبه كنید. هنگام نماز دستهایتان را با دعا بطرف بالا بلند كنید؛ زیرا این وقت بهترین اوقات است و خداوند در آن هنگام با نظر رحمت به بندگانش نگاه كرده و هنگامى كه از او بخواهند و با او مناجات نمایند، جواب آنان را مى‌دهد. و اگر او را صدا بزنند، به آنان لبیك می‌گوید. و اگر دعا كنند، دعایشان را مستجاب می‌كند.

مردم! شما زنداني اعمال خود مي‌باشيد، با استغفار خود را آزاد كنيد. پشتهايتان از گناه سنگين است، با طولاني نمودن سجده‌هاي خود آن را سبك نماييد. بدانيد خداوند به عزت خود سوگند خورده است كه سجده كنندگان و نمازگزاران را عذاب نكند و در روزي كه مردم براي پروردگار جهانيان بر مي‌خيزند، آنان را با آتش نترساند.

مردم! كسي كه به مؤمن روزه داري افطار دهد،‌ ثواب آزاد كردن يك بنده و آمرزش گناهان گذشته خود را دارد. عرض كردند: رسول خدا! همه ما نمي توانيم اين كار را انجام دهيم. و حضرت فرمودند:‌ از آتش بپرهيزيد، گرچه با نيمدانه خرمايي. از آتش بپرهيزيد، گرچه با جرعه آبي.

مردم! هر كدام از شما كه اخلاق خود را در اين ماه اصلاح كند، روزي كه در صراط پاها مي‌لغزد، جوازي بر صراط خواهد داشت. و هر كدام از شما كه بر بنده و كنيز خود ]زیر دستان[ آسان بگيرد،‌ خداوند در حساب بر او آسان خواهد گرفت؛ و كسي كه شر خود را در آن باز دارد،‌ خداوند در روزي كه او را ببيند غضب خود را از او باز مي‌دارد. كسي كه يتيمي را بزرگ بدارد،‌ خداوند در روزي كه او را ببيند او را بزرگ خواهد داشت؛ و كسي كه در اين ماه صله رحم كند، خداوند روزي كه او را ببيند او را به رحمت خود وصل مي‌كند. كسي كه در آن قطع رحم كند، خداوند روزي كه او را مي‌بيند رحمت خود را از او قطع خواهد نمود. و كسي كه يك نماز مستحبي بخواند خداوند براي او خلاصيي از آتش مي‌نويسد. و كسي كه عمل واجبي انجام دهد ثواب كسي كه هفتاد واحب را در ماهي غير از اين ماه انجام دهد،‌ خواهد داشت. و كسي كه در اين ماه زياد بر من صلوات بفرستد، روزي كه ترازوها سبك است، خدواند ترازوي او را سنگين مي‌نمايد. و كسي كه يك آيه از قرآن بخواند، مانند پاداش كسي كه قرآن را در ماهي غير از اين ماه ختم كند، خواهد داشت.

مردم! درهاي بهشت در اين ماه باز است،‌ از پروردگار خود بخواهيد آن را به روي شما نبندد؛‌ درهاي جهنم نيز بسته است از پروردگار خود بخواهيد آنان را بر شما مسلط نكند».

حال از خداوند می‌خواهیم که ما را در این ماه پر خیر و برکت از بخشیده شدگان و توبه کاران و صالحین قرار دهد و لذت عبودیت خویش را به کام مان بچشاند.

..............................................................................................


المراقبات، المرحوم آيت الله حاج ميرزا جواد ملكي تبريزي ره

التماس دعای خیر

محسن نژاد امان ارشاد